Grafik Tasarım

Hiç birimiz morbid olmak istemez. Ama hiçbirimiz gerçekten ne kadar daha yaşayacağımızı da bilmiyoruz. Ve yakın[…]

Grafik Tasarım için hayatımı feda etmişim, bir blog çok mu 🙂

Hiç birimiz morbid olmak istemez. Ama hiçbirimiz gerçekten ne kadar daha yaşayacağımızı da bilmiyoruz. Ve yakında bu kötü haber beklenmedik bir şekilde gelirse, gerçekten istediğin her şeyi yapar mısınız? Grafik tasarım için yapmadıklarına üzülür müsün?
Kimse son anlarında pişmanlık için boğulmak istemez. Bu yazıda ise, daha sonra yapmak yerine daha önce yapmak isteyebileceğin bazı şeylere odaklanıyoruz.

Ve sonra Netflix izleyip pizza yemek için yeterince zamanınız olacaktır. Mutlu günler.

Grafik Tasarım Kahramanınızla Tanışın

Behance Portfolio Yorumları, tasarım kahramanlarınızla potansiyel olarak tanışmak için bir yol sunar.

Herkes kahramanları ile tanışmayı hayal ediyor. Ama eğer kahramanlarınız; Dalai Lama, Will Smith ya da Taylor Swift ise bunun gerçekleşmesi ne yazık ki biraz zor olabiliyor. Fakat kahramanlarınız bir grafik tasarım cıysa, aniden çok daha kolay bir hale gelebiliyor.

Resim, grafik tasarım, web tasarım, 3D ve animasyon alanlarında önde gelen yıldızların birçoğu düzenli olarak tasarladıkları çalışmaları behancé platformunda sergiler. Buradan portföyüne ulaşarak ona bir selam verebilir ve tanışma imkanı yakalayabilirsiniz.

Ya da generateconf kuruluşunun sektöre özgü konferanslarına katılıp “tanış ve selamlaş” etkinliğinde bir çok tasarımcı ile tanışabilirsiniz. Böylece kahramanlarınıza resmen zaman ayırabilir ve vakit geçirebilirsiniz.

Klasikleri Okuyun

Hiç tasarım kolejinde sana öğretmeye çalıştıkları her şeyi anlayamadığını hissettiğin oldu mu? Yani sanat ve tasarım teorisinin bazı temelleri vardır. En önemlisi; altın oran ve ızgara teorisini iyi kavramak gerekiyor. Örneğin Leonardo da Vinci, Son Akşam Yemeği isimli tablosunda altın oran kullanmıştır. Ve Antik Yunan Neo-Klasik mimarisi de altın orana en iyi örneklerdendir. Bu teori ve kavramları kaçırdığımızdan beri sürekli kıvranıyoruz. Belki de bilgimizde çok fazla boşluk olmasaydı daha iyi bir tasarım çalışması yapabilirdik.

Fakat kendine kızma, “bunu başaracağım” de ve azmine tanıklık et. Unutma ki; endüstri normu ve çok az sayıda ki insan tasarım teorisinin tüm alanlarında uzman.

Bunlarla birlikte, biraz pratik bir deneyime ulaştığınızda üniversitede mücadele ettiğiniz kitapları tekrar gözden geçirirseniz, aniden çok daha mantıklı olduklarını ve sanatınızı geliştirmenize gerçekten yardımcı olabileceğini anlayacaksınız.

Bir Tutku Projesine Başlayın ve Bitirin

Bir işveren veya freelancer müşterisi olsun, başkaları için çalışmanın yanlış bir tarafı yoktur. Ama bir brifingin ardından sadece yaratıcı ruhunuzun bir bölümünü beslersiniz. Tasarım yeteneğinizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız; en iyi bahsiniz yani kendi tutku projenize, kişisel projenize veya yan projeye başlamak olacaktır. Bir tutku projesinin güzelliği, sadece kendinizin memnun olmasını sağlamaktır. Bu yüzden başarısız olma ihtimaliniz yoktur. Yoda’nın Star Wars’ta söylediği gibi; ‘Denemeyi bırak…Yap ya da yapma!’. Başka bir deyişle, sonuç önemli değildir. Asıl olay; sürecin kendiniz ve kendi yaratıcılığınız hakkında size öğrettiği şeyle ilgilidir.

İyi Bir Amaç İçin Tasarım Becerilerinizi Kullanın

Tasarım becerilerini kullanan iş verenine kar sağlamak için yıllarını harcadın. Ama bir daha bu hayatı yaşayamayacağın için ileride bundan pişmanlık duyacaksın. O halde neden toplum iyiliği için bir pro bono işi yapmıyorsun ki?

Evet, hayır kurumlarına ve kar amacı gütmeyen kurumlara para vermek güzel. Fakat kendinden bir şey vermek daha değerli, hem de sizin için kişisel anı olacaktır. Bu süreç, muhtemelen sizin için harika bir deneyim olacaktır ve durup arkaya baktığınızda tebessüm etmenizi sağlayacaktır. İnsan; para için çalışmadığı zamanlarda, çoğu şeyi farklı perspektiflerden görebilme eğilimine sahiptir.

Hatta bu durum kariyerinize bile yardımcı olabilir (hayır kurumlarında, ne kadar etkili insanlar ile karşılaşacağınızı hayal bile edemezsiniz).

Bir Şeylerde Başarısız Olun

Bir tasarımcı, bunu listesine dahil etmeyi biraz tuhaf bulabilir. Ama eğer hiçbir şeyde gerçekten başarısız olmazsan asla bir şey öğrenemeyeceksin. Ve İmam-ı Şafii ‘nin sözleriyle: ‘’Öğrenmenin acısını bir müddet tatmayan, hayatı boyunca cehaletin ziIIetini yudumlar’’.

Yani risk al. Kuralları yık. Garip bir şeyler yap. Eğer bir felaket olursa, değerli bir ders almış olacaksın. Ve bu aldığın ders, inanılmaz yada hayat değiştiren bir şey olabilir.

Eğer bilmiyorsan, denersin. Aksi takdirde kendini nasıl creative olarak adlandırabilirsin ki?

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsan; Amalie Barras’ın bu mükemmel makalesine bir göz atın. Amalie Barras: Tasarımda nasıl başarısız olunur?

Son Olarak: Hayalini Bul ve Onu Takip Et!

Gerçek hayalleriniz bir süre sonra bilinçaltında gömülebilir. Bu yüzden onları dışarı vurmaya biraz zaman ayırın.

Herkesin umutsuzca yerine getirmek istediği içten arzuları vardır. Ama hayat genelde yolunda gidiyor, ve biz onları sadece tökezlediğimiz mücadelelerde hatırlıyoruz.

Size dürüstçe bir tavsiye vermek istiyorum; akıllı telefonlarınızı, bilgisayar, tablet ve televizyonlarınızı kapatarak beyninizin sıfırlanmasına izin verin. Ancak o zaman ne elde etmek istediğinizi ve neyin sizi mutlu ettiğini gerçekten öğrenebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra hayalinizi takip etmenin oldukça basit olduğunu göreceksiniz. Bir grafik tasarım cı olun yada olmayın. Bu herkes için geçerlidir…

Grafik tasarım için bilinmeyene yolculuk edin!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.